Výlety za památkami

Cesty lodí po Labi – Porta Bohemica (Roudnice nad Labem – Ústí nad Labem)

lodlod2lod1

 

 

 

 

Památník Terezín

Památník Terezín vznikl v místech utrpení desetitisíců lidí původně jako Památník národního utrpení roku 1947 z iniciativy vlády znovu obnoveného Československa. Terezín byl založen jako pevnost na konci 18. století. Město, dodnesobklopené masivními valy, leží nedaleko soutoku Labe s Ohří. Památník Terezín tvoří soubor několika pietních míst.

terezin

Terezin1

 

 

 

 

Zámek Libochovice

Státní zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Rozsáhlou přestavbu provedl v letech 1682-1690 italský stavitel Antonio Porta pro knížete Gundakara Ditrichsteina. Současná instalace představuje průřez – vývojem interiérů od dob renesance a baroka, přes období rokoka, empíru až po styly poloviny minulého století. Významné místo zaujímá sbírka gobelínů, cenné jsou soubory skla a porcelánu, stejně jako rozměrná plátna.
Na zámku LIBOCHOVICE se roku 1787 narodil přední český vědec a učenec evropského významu Jan Evangelista PURKYNĚ, jemuž je věnována samostatná expozice.Pozornost zaslouží i rozsáhlý park, založený českým zahradníkem Janem Tulipánem, obsahuje mnoho dendrologických zajímavostí.

zámek Libochovicezámek Libochovice1

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice nechala v 18. stol. vybudovat princezna Anna Marie Františka Toskánská vedle starší zámecké budovy (původně byl nový zámek se starým spojem chodbou – starý zámek Ploskovice byl pak v roce 1816 zbořen). Zámek Ploskovice ve stylu vrcholného baroka postavil v letech 1720 – 30 arch. K. I. Dientzenhofer, výzdobu zámku provedli malíř V. V. Reiner a štukatér Tomasso Soldatti. Stavba byla upravena v letech 1850 – 53 architekty Janem Bělským a Josefem Pokorným. Štuková výzdoba pochází od sochařů Václava Levého a M.
Effenbergera, nástěnné malby od Josefa Navrátila.

PloskovicePloskovice2

 

 

 

 

 

Hrad Hazmburk

Hrad Hazmburk, dříve zvaný Klepý, se již přes šest století týčí nad úrodnou rovinou kolem řeky Labe a dolní Ohře na pozadí zelených kuželů Českého středohoří. Od počátku 17. století však leží v troskách. Své pojmenování získal až po roce 1335, kdy ho podle svého erbovního znamení pojmenoval Zbyněk Zajíc z Valdeka. Hrad HAZMBURK se rozkládá na 418 metrů vysokém čedičovém návrší. Čedičový  masiv byl v letech 1898, 1900 a 1939 příčinou přírodních katastrof, při kterých byla zničena původní obec Klapý. S Hazmburkem je spojeno mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, například Karla Hynka Máchu, Svatopluka Čecha, Emila Fillu a další.
Státní hrad Hazmburk zve k návštěvě svojí nezastupitelnou rolí přírodní rozhledny s možností výstupu schodištěm na hranolovou věž, nazývanou  BÍLÁ.

Hazenburk Hazenburk1

Comments are closed.